Tüp bebek uygulamasında merak edilenler

  • 6 ay önce
Tüp bebek uygulamasında merak edilenler
Tahmini okuma süresi: 2 dakika

, aslen normal şartlarla yumurta döllenmesinin bir kopyasıdır. Bundan dolayı uygulamasından çekinmemek gerekiyor. Normal döllenmede sperm yumurtalara giriyor ve yumurtalar gelişiyor. yönteminde de birebir aynı şekilde yumurta gelişmesi var. Tek fark sadece sperm, yumurtalara iğne ile ulaştırılıyor. Labaratuar ortamında embryo haline gelene kadar saklanıyor ve bu şekilde ana rahmine yerleştiriliyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte %0.5 olan tüp bebek te başarı oranını %50’lere kadar taşıdık. Şuan tıp biliminin en hızla gelişen bölümü diyebiliriz. Ama tabii maalesef bu baş döndüren hız belli bir noktada yavaş yavaş azalıyor. Çünkü bilinmeyen noktalar azalıyor. Dolasıyı ile 30 yıl önce çocuk sahibi olamayan çiftler dahî tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabiliyor. Maalesef ki daha %50’lerde başarı görülememektedir.

Tüp bebek uygulamasında en kritik sorun: yaşlılık

Tüp bebek uzmanları gelişen teknoloji ile birlikte tüm sorunlara çözüm bulabiliyor fakat maalesef gebe kalmakta yaşlılığa bir çözüm bulamıyor. Her ne kadar spor ile vucüdumuzu dinç tutsakta, kremler ile cildimizi taze tutsakta; yumurtalıklarda maalesef rezerv azalıyor. Ve buna bağlı olarakta istediğimiz kalitede yumurtayı elde edemeyebiliyoruz. Madalyonun diğer tarafında, sadece kadınlarda değil, erkekler üzerinde de ciddi çalışmalarımız var. Erkek faktörü de burada hızla yükselmekte. 30 yıl önce erkeklerin infernity’de (çocuk sahibi olamama oranları) %15 iken bugün %40’lara kadar yükseldi. Bu da erkeklerin tükendiğini gösteriyor. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer veri ise; Türkiye, Avrupa’ya göre Tüp bebek uygulamasında oldukça önde yer alıyor. Bunun getirisi olarak da Avrupa’dan bir çok hasta, Türkiye’yi tercih etmeye başladı. Bu sevindirici bir haber. Türkiye’de Tüp bebek olan hastaların neredeyse %50’si yurtdışından gelmektedir.

İLGİLİ  Saç kıran nasıl geçer? [kesin çözüm]

Başarısız tüp bebek uygulamalarından sonra tekrar yapılabilir mi?

Bu durum daha önce yapılan tüp bebek uygulamalarında neden başarılı olunamadığına da bağlıdır. Bazı nedenler vardır ki hiç bir yöntemle normal şartlarda bir gebelik oluşamaz. Ve yine bazı nedenler vardır ki gebelik şansını en aza indirger fakat ortadan kaldırmaz. Bunu iyi tespit edebilmek gerekir. Normal şartlarda gebe kalamayacak bir insanın bunu zamana bırakması ve çok defa denemesi, hem kendisini yıpratır hem de yumurtalarını kaybetmesine yol açar. İleri ki dönemlerde bu ısrar tüp bebek yöntemini de pasifize edecektir. Bu yüzden gebe kalamama sebebini iyi bilmek ve buna göre öneri de bulunmak lazım.

Yine Stres’de gebe kalamama durumunda önemli bir faktördür. Fakat gebe kalamamayı tamamen strese bağlamakta yanlış olacaktır. İnsanlar çok stresli hallerinde bile çocuk sahibi olabiliyorlar.

Vücudu bir bütün olarak değerlendirirsek; üreme organları, bizlerin tiroid hormonlarından da etkileniyor, beynimizden salgılanan hormonlardan da etkileniyor, böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlardan da etkileniyor. Fakat esas önemli olan; merkez, altı hormonları ve yumurtalık hormonlarıdır. Bunlar normal çalıştığı sürece sperm de varsa çocuk sahibi olmaları kaçınılmaz bir sondur esasında.