Omurga rahatsızlıkları yaşamamak için nelere dikkat etmeliyiz?

  • 6 ay önce
Omurga rahatsızlıkları yaşamamak için nelere dikkat etmeliyiz?
Tahmini okuma süresi: 3 dakika

Merhaba değerli okurlar, bugün çok önemli bir konudan bahsedeceğiz. Bu konu, “belim ağrıyor, boynum ağrıyor, çok da korkuyorum” diyenleri ciddi ilgilendiren bir konu. Cerrahların her zaman yaptığı ve artık klişe haline gelen bir uyarı var: “belinizde, boynunuzda ağrı varsa altında fıtık yatabilir.” şeklindedir.

Peki, fıtıkla nasıl baş edilir?

Ameliyat gerektiren fıtık durumu kritik yapıldığında %3’tür. Her fıtık ameliyat gerektirmez. Fıtık hastalığı tespit edildikten sonra bu bahsettiğimiz %3 içine girmemek için yapabileceğiniz bir çok egzersiz var. Hatta bazen yatmış olduğunuz yatağı; ortopedik bir yatak ile değiştirmek veya rutin yatış pozisyonunuzu değiştirmek bile bu tür operasyon risklerinden sizleri koruyacaktır.

Boyun düzleşmesinin önüne geçmek

Yatarken boynunuzu karnınıza doğru büker pozisyonda yatıyorsanız  boynunuzun düzleşmemesi için hiç bir neden yok. Yine bu boyun düzleşmesinin ileride boyun fıtığı haline gelmemesi için de hiç bir neden yok. Siz dikkat etmediğiniz sürece sizi bu tür sorunlardan koruyacak hiç bir engel yok maalesef. Peki, boyun düzleşmesini farkettiniz. Boynunuzda sürekli ve geçmeyen bir ağrı oluştu. Neler yapabilirsiniz? Bunu ele alalım.

Yatağınızı değiştirdiniz, egzersiz yapmaya da başladınız ve ağrı yine geçmedi diyelim. Bu noktada devreye giriyor. Bu noktada sizleri uyarmamız gereken bir durum var. Bir çok Cerrah, ağrıyla tedavi (lazer) yönteminden “sinir yakma” olarak bahsetmektedir. Bu durum hastaları daha çekingen bir hale büründürmektedir. Aslen “sinir yakma” değil, “disk yakma ile fıtık tedavi” dir. Lazer ile yakılacak sinir uçları ileride bir felç durumuna zemin hazırlamaktadır.

Eğer patlamış bir fıtığınız varsa en kısa zamanda ameliyat olmalısınız!

Patlamış bir fıtığınız var ise ve omur ilik tehdit altındaysa; bu durumun tek çözümü mikro cerrahi yöntemi ile ameliyat olmaktır. Bir sinir kaybı varsa, omur ilik ciddi bir tehdit altındaysa mikroskobik ve mili santim ölçüleriyle yapılan bir operasyon yapılması şarttır.

İLGİLİ  Varis nasıl oluşur?

Radyo frekans lazer ile ağrı nasıl yapılır?

  • Bel veya boyun ağrısıyla gelen ve muayene sonrasında fıtık tespit edilen hasta, yüzü koyun yatırılır.
  • Hastaya lokal anestezi uygulanır.
  • İki omur arasında yer alan kıkırdak dokunun içerisine lazerli iğne yerleştirilir.
  • Lazer atımı yapılarak bu alanda yer alan kıkırdak küçültülerek sinir uçlarına temas etmesi engellenir.

Bu işlem maksimum 30 dakika sürmektedir. Toplam 10-12 şut (lazer işlemi)’dan sonra fıtık tamama yakın giderilmiş olacaktır. Bu işlemin tam etkisi genellikle 2-3 gün sonra görülmektedir. Lazerin yakma yaptığı kıkırdak doku bu sürede küçülmeye devam etmekte ve omur iliğe, sinirlere yaptığı baskı azalmaktadır. Bu yakma işleminin etkisi minimum 6 ay sürmektedir.

 

Sağlıklı günler dileriz…