Bireysel Emeklilik iptali nasıl yapılır?

  • 7 ay önce
Bireysel Emeklilik iptali nasıl yapılır?
Tahmini okuma süresi: 3 dakika

BES’TEN ÇIKIŞ YA DA CAYMA HAKKI! BİREYSEL EMEKLİLİK İPTAL İŞLEMLERİ

Bireysel Emeklilik Sistemine giren çalışanların iki ay içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Cayma durumunda her hangi bir maddi kayıp yaşanmaz. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü içerisinde yatırdıkları katkı payları iade edilmektedir. Ancak ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES’ten vazgeçilmesi durumunda devlet katkısını almak mümkün değildir.  Cayma hakkı bir başkasına veya işverene devredilemiyor.

Bireysel Emekliliğini’zi iptal etmek için anlaşma yaptığınız banka ile irtibata geçerek Bireysel Emeklilik hesabınızı kapatma ve sistemdeki paranızın iade edilmesini talep ederek sistemden çıkabilirsiniz. Ancak BES’inizi iptal ettiğiniz süre ile ilgili bir tahahhüt imzalamış iseniz yatırdığınız paradan bu ücret kesintileri yapılacaktır.

OTOMATİK BES NE ZAMAN BAŞLADI/BAŞLAYACAK?

– Çalışan sayısı 1.000 ve üzeri olan şirketler; 1 Ocak 2017

– Çalışan sayısı 250-999 arasında olan şirketler; 1 Nisan 2017

– Çalışan sayısı 100-249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017

– Çalışan sayısı 50 – 99 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2018

– Çalışan sayısı 10-49 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2018

– Çalışan sayısı 5-9 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2019

BES’TE ÇALIŞANLARIN KAZANCI NE KADAR OLACAK? BES HESAPLAMA…

Ayda 50 lira kesilecek olanlardan (Asgari ücretliler) yılda 600 lira kesinti yapılacak. Sisteme girişte bir kereye mahsus 1000 lira devlet desteği verilecek. Her ay yüzde 25’ten toplam 150 devlet desteği ve yıl sonunda toplam birikim 1750 TL olacak.

Ayda 100 lira kesilecek olanlardan, yılda 1200 lira kesinti yapılacak. Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği verilecek. Yine her ay yüzde 25’ten toplam 300 lira devlet desteği ve yıl sonunda toplam birikim 2 bin 500 TL olacak.

Ayda 200 lira kesilecek olanlardan, yılda 2400 lira kesinti yapılacak. Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği verilecek. Yine her ay yüzde 25’ten toplam 600 lira devlet desteği ve yıl sonunda toplam birikim 4 bin TL olacak.

İLGİLİ  Haksız zam yapan esnafa büyük para cezası geliyor!

Ayda 300 lira kesilecek olanlardan, yılda 3 bin 600 lira kesinti yapılacak. Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği verilecek. Yine her ay yüzde 25’ten toplam 900 lira devlet desteği ve yıl sonunda toplam birikim 5 bin 500 TL olacak.

 

Mevcutta Bireysel emekliliğiniz var, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapacak durumunuz yok ya da emekliliğiniz için siz yatırım yapıyorsunuz. Otomatik BES ‘inizi iptal ettirmek istiyorsunuz süreç nasıl olacak?

Emeklilik planına dahil edildiğiniz size bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde otomatik için başvuruda bulunabilirsiniz.

Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz.

Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor.

Cayma süresi geçti diyelim yine de sistemden çıkabiliyorsunuz fakat bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları geçerli oluyor.

Zorunlu BES’ten caydığınızda ya da sistemde 3 yıl doldurmadan çıktığınızda devlet katkısından faydalanamıyorsunuz.

“Çeşme akarken testiyi doldurmak lazım” ister 18 yaşında olun ister 45 yaşında, ne yapın edin mutlaka emekliliğiniz için yatırım yapın, yatırımlarınızın getirisini de kontrol edin.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor?

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama, 45 yaşın altında Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tümünü kapsıyor.

Maaştan Ne Kadar Kesinti Oluyor?

Prime esas kazancın %3’ü çalışanların maaşlarından kesilerek sisteme aktarılıyor. İsteyenler daha fazla kesinti yaptırabiliyor. Sistemde bir üst sınır yok.  Devlet her ay %25 oranında katkı ile sistemdeki paranıza katkıda bulunuyor.

BES Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevapları

– Çalışan birden fazla BES’e devam edebiliyor. Yani bir kişinin iki BES’i olabilir.

– Ödemeler şirket tarafından yapıldığı için eğer şirketiniz ödemeyi yapmazsa zararınızı karşılamak durumunda.

İLGİLİ  "Ek iş yapan işçi tazminatsız kovulabilir."[YARGITAY]

 

 

avivasa ,  ziraat emeklilik  , anadolu hayat